Този сорт тиква ми е любим и се води за най-здравословния, освен, че се готви много бързо и лесно, а може да се консумира и сурова!
Не трябва да забравяме, че сезонните плодове и зеленчуци са най-добрите за организма и определено не са със случаен хранителен състав.
Тиквата е с много ползи за очите и зрението тъй като съдържа лутеин и зеаксантин. Наред с бета-каротина и витамин А защитава очите от ултравиолетови лъчи и от дегенерация на макулата. Това се счита за нелечимо очно заболяване, което може да доведе до загуба на зрението.
Добрият източник на диетични фибри може да помогне за поддържане на теглото в баланс и има около 65 ккал./100гр. Фибрите и помагат за контрола на кръвната захар тъй като съдържат вид влакно, което не е смилаемо. При хора с диабет, това може да помогне да запази кръвната захар от покачване след хранене, защото този сорт тиква има нисък гликемичен индекс.
Както споменах съдържаща бета-каротин, но също така и витамин С, цинк и натрий , а те са свързани със здрава костна маса при жени в менопауза.
Яденето на тиква увеличава имунната функция и може да помогне за намаляване на риска от белодробна инфекция или пневмония. Може също така да ви помогне да се предпазите от други недостатъци на имунната система, като сърдечно-съдови заболявания.
Поради високото си съдържание на микроси и антиоксиданти, може да има противо-възпалителни свойства, като помага да се намали риска от заболявания, свързани с възпалението, като ревматоиден артрит, автоимунно заболяване, рак.
Колкото по наситен е цвета на един плод или зеленчук, толкова по-богато е неговото съдържание на каротеноиди – фитохимикали са мастноразтворимите молекули, които са изключително мощни антиоксиданти, а те са в основата за борбата ни със свободните радикали.
Съдържа:
Повече от 100% от дневната нужда от витамин А
Близо 40% от дневната нужда от витамин С
Около 15% от дневната нужда от магнезий
Около 18% от дневната нужда от калий
Около 5% от дневната нужда от калций
Рецептите с тиква са изключително много, макар че в България сме свикнали да я консумираме основно печена. Три от моите любими рецепти, може да видите в линка, като те са взаимно свързани т.е. първо печем тиквата и после я консумираме в различни варианти:
https://www.healthsportspirit.com/?p=2783&preview=true
Автор:
Линда Робертович
Leave A Comment